Devetnica Sv. Dominiku Saviu

objavljeno u: Uncategorized | 0

 

Devetnica Dominiku Saviu

( svaki dan devetnice može se uz određeni dan devetnice uzeti krunica ili litanije sv. Dominiku Saviu )

 

Prvi dan

Dominik, sluga i prijatelj Isusa Krista

Ljubljeni, sveti Dominiče Savio! Ti si postao svecem u kratkom vremenu, jer si ljubio Isusa, kako on sam želi da ga ljubimo, svim srcem i svom dušom. Gledajući raspetoga Spasitelja, ti si spoznao  da je cijena kojom je Isus otkupio tvoju dušu bila neizmjerna. Zato si već kod svoje prve pričesti obećao Isusu vjernost i bio spreman radije umrijeti, nego sagriješiti. Izmoli nam milost da i mi težimo za Isusovim prijateljstvom, da po svaku cijenu nastojimo živjeti u milosti Božjoj i čuvati se grijeha.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje: Onaj tko je izabrao Isusa za svoga prijatelja na putu života, ne treba se bojati nikakve nesreće, pa ni same smrti.

Molitvena nakana: Da svaka mlada osoba doživi tajnu života Isusa iz Nazareta, koji je „rastao u dobi i milosti“.   

 

Drugi dan

Dominik, revni štovatelj Blažene Djevice Marije.

Ljubljeni Dominiče Savio! Ti si često promatrao u duhu sjaj Bezgrješne i bio sav zanesen njezinom ljepotom. Promatrajući Žalosnu Gospu, bio si ganut do suza. Na ovom izvoru crpio si ljubav i snagu za svoju neokaljanu čistoću, koju si visoko cijenio.  Majci Božjoj si posvetio svoju dušu i svoje tijelo. Bio si njezin gorljivi štovatelj. Nastojao si da je i drugi ljube i štuju. Izmoli nam milost da shvatimo kako je pobožnost prema Majci Božjoj potrebna svim kršćanima, jer dušu ispunja ljubavlju, snagom i duhovnim radostima.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje: Svoje oči želim sačuvati čistima, kako bih zavrijedio gledati prekrasno lice Blažene Djevice, naše Majke, kada dođem u nebo. Najveća utjeha, koju sam osjećao kada sam umirao, bila je ta da je kraj mene stajala Majka Božja.

Molitvena nakana: Za očeve i majke kršćanskih obitelji, da budu svjesni svoje dužnosti pred Bogom, da dobro i brižno odgajaju svoju djecu.

 

Treći dan

Dominik, poslušan pitomac svetoga Ivana don Bosca

Ljubljeni sveti Dominiče Savio! Ti si dobro razumio da možemo doći k Isusu i njegovom Nebeskom Ocu samo posredovanjem svete Crkve, naše nepogrešive Učiteljice i njezinih svećenika. Zato si se odano predao svetom Ivanu Boscu, da budeš kao tkanina u spretnim rukama krojača. Njemu si svaki tjedan otvarao svoju mladenačku dušu u svetoj ispovijedi i brižno si se držao njegovih savjeta. I nama je potreban svećenik, pouzdan vodič na putu kršćanskoga života. Izmoli nam milost da se u svetoj ispovijedi potpuno povjerimo svećeniku, da mu budemo iskreni i da pronađemo iskusnog duhovnog vođu.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Kad osjetim kakav duševni nemir, odmah idem k ispovjedniku i njegov savjet smatram voljom Božjom.

Molitvena nakana:

Za svećenike, ispovjednike i katehete.

 

Četvrti dan

Dominik želi postati svet

Ljubljeni sveti Dominiče Savio! Ti si vrlo rano upoznao volju Božju, da svaki čovjek treba težiti prema svetom i savršenom životu. Sa svom si se ozbiljnošću odazvao ovome Božjem pozivu. Nisi štedio napora, nisi se bojao žrtava. Rekao si: „Ja bezuvjetno želim napredovati u krepostima i postići onaj cilj koji mi je Bog odredio.“ Izmoli nam milost da se čuvamo mlakosti i polovičnosti. Pomozi nam da se ne zaustavimo na putu svetosti, da odvažno kročimo konačnom životnom cilju.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Nisam znao da je tako lako postati svet. Neću biti sretan, dok ne postanem svet.

Molitvena nakana:

Za odgajatelje, učitelje, profesore, duhovne vođe, katehete, da ih Bog prosvjetljuje u njihovu važnom poslu.

 

Peti dan

Dominik uzoran učenik

Ljubljeni sveti Dominiče Savio! Ti nisi podlegao napasti onih koji misle da se možemo posvetiti samo lijepim mislima i riječima, već si savjesno vršio svakodnevne dužnosti, održavao dnevni red i marljivo učio, a napor ti je bio okrunjen uspjehom. I naša svetost mora biti u marljivu i savjesnu vršenju svojih svakodnevnih dužnosti. Sveti mladiću! Izmoli nam milost da, po tvome primjeru, slijedimo Isusa i postignemo sretnu budućnost.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Svaki čovjek treba učiniti samo ono što može. Ja nisam rođen za velika djela. Ja želim učiniit  sve ono što mogu da proširim slavu Božju.

Molitvena nakana:

Za braću i sestre, za prijatelje, za sve mlade ljude u mom okruženju da postanu pošteni građani i dobri kršćani.

 

Šesti dan

Dominik gorljivi apostol

Ljubljeni Sveti Dominiče Savio! Ti si se posvetio tako da si ljubio svoga bližnjega kao samoga sebe i uvijek mu bio spreman pomoći u njegovim materijalnim i duševnim potrebama. Znao si da se Isus žrtvovao na križu za tebe i sve ljude.  Vruće si želio da svi postanu dionici neizmjernih plodova otkupljenja. Zato si, osnivanjem, Družbice Bezgrešne, postao ljubaznim apostolom među svojim vršnjacima. Zanimao si se za sudbinu krivovjeraca i za jedinstvo Kristove Crkve. Udijeli i nama svoju revnost za spas duša. Nadahni nas brigom za Božje kraljevstvo na zemlji i željom da marljivo radimo za spasenje svoje braće.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Bio bih sretan kad bih mogao osvojiti za Boga duše svih svojih prijatelja. Koliko duša čeka našu pomoć! Da imam dosta snage i kreposti, sve bih da riječju i primjerom osvojio za Isusa.

Molitvena nakana:

Za redovničke zajednice i njihove članove po čitavom svijetu, za sve gorljive mlade apostole, da se međusobno ljube i unatoč poteškoćama ustraju u svojim nastojanjima.

 

Sedmi dan

Dominik nositelj i širitelj veselja

Ljubljeni Sveti Dominiče Savio! Ti si od svetog Ivana Bosca čuo da je namršteni svetac ne autentičan svetac. Na tvom mladenačkom licu održavala se vedra svetost utemeljena na prijateljstvu sa Isusom, na pobožnosti prema Djevici Mariji, mirnoj savjesti, čestoj pričesti i dragovoljnim žrtvicama. Izmoli i nama iskrenu radost djece Božje koju nam nitko neće moći oduzeti. Neka i naša vedrina svjedoči Kristovu pobjedu nad zlom u svijetu.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Za nas koji živimo s Don Boscom, svetost se sastoji u tome da smo uvijek vedri i raspoloženi. Naše je geslo: „Služiti Gospodinu u veselju.“

Molitvena nakana:

Za sve mlade ljude koji su lišeni životne radosti, koji su nesretni, napušteni i bez pravoga cilja.

 

Osmi dan

Dominik promicatelj štovanja Presvete Euharisitje

Ljubljeni Sveti Dominiče Savio! Najdublji razlog tvoje svetosti je česta sveta pričest, intimno sjedinjenje sa euharistijskim Spasiteljem. Svetu si misu doživljavao kao najuzvišeniju žrtvu kojom je svijet otkupljen. Svaki si dan obnavljao svoju snagu i životnu radost u pouzdanom razgovoru sa Gospodinom. Nasuči i nas da molimo sabrano i s vjerom, da još više zavolimo  svetu misnu žrtvu i da se dostojnije pričešćujemo. Daj da osjetimo duhovne plodove naših euharistijskih slavlja.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Želim li okrijepiti svoju dušu, poći ću na svetu misu i u njoj aktivno sudjelovati. U njoj se Isus prikazuje kao žrtva svome nebeskom Ocu. Što mi još nedostaje? Još samo to da gledam licem u lice Krista kojega po vjeri slavim na oltaru.

Molitvena nakana:

Za svećenike i misionare; za kršćane kojima je uskraćena radost svakodnevnoga slavlja svete mise.

 

Deveti dan

Dominik žrtva po uzoru na Raspetoga

Ljubljeni sveti Dominiče Savio! Divimo se visokom stupnju tvoje svetosti. Ti si ljubio samozataju i trpljenje da bi bio što sličniji Isusu, našem raspetom Spasitelju i da bi djelotvornije sudjelovao u spašavanju svijeta. Nauči nas da se ne plašimo trpljenja, nego da ga prikazujemo Bogu i promičemo vlastiti duhovni rast.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…

Moli za nas, sveti Dominiče Savio.

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, koji si u svetom Dominiku Saviu mladima dao čudesan primjer pobožnosti i čistoće, udijeli nam milostivo, da Kristovo umiranje nosimo na svome tijelu i tebi čistim srcem služimo. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Dominikova riječ za razmatranje:

Liječniku, koji ga je operirao, doviknuo je: „Samo režite! Što je to prema čavlima, koji su proboli Isusove ruke i noge!“

Molitvena nakana:

Za bolesnike; za one koji trpe ili žive u oskudici, osobito za mlade od kojih Gospodin traži žrtve.